Is ALDI Actually Cheaper?

The cost of living is rising in nearly every aspect. The obvious higher home buying prices, gas prices, even down to every day groceries have increased significantly from what they used to be. As a family who eats practically every meal at home, I do spend a lot of time grocery shopping and am always planning around sale items. With the recent opening of Aldi, and being hailed as a low cost grocery store, I’ve price compared some staple grocery items to Walmart, as it is also considered a low price leader in the industry. I also compared private label products to the respective grocery store private labels to get more equitable results. Of the products I compared, I was only able to find 2 products in which Walmart prices were cheaper, with the results in bold. Here is the breakdown of my findings:

Fruits and Vegetables

Bananas:
Aldi – 44 Cents/Pound
Walmart – 54 Cents/Pound

Grape Tomatoes 10 Oz:
Aldi – $1.39
Walmart – $2.48

Yellow Onions 3lbs:
Aldi – $1.69
Walmart – $2.68

Large Baking Potatoes 5lbs:
Aldi – $2.99
Walmart – $2.37

Garden Salad Mix 12 oz:
Aldi – $0.95
Walmart – $1.58

Spinach:
Aldi 8oz – $1.12 (14 cents/oz)
Walmart 10oz – $2.18 (21.8 cents/oz)

Cucumber:
Aldi – 49 cents
Walmart – 62 cents

Baby Carrots:
Aldi – 95 cents
Walmart – 98 cents

Mango:
Aldi – 85 cents each
Walmart – 98 cents each
Kiwi is also cheaper at Aldi, sold in a 2 pound case.

Pantry Items

Bread:
Aldi – 87 Cents per loaf (White, Wheat, Honey Wheat)
Walmart – 93 Cents (White and Wheat) 98 Cents (Honey Wheat)

Low Calorie Bread:
Aldi Fit & Active 45 Calorie Bread – $2.19
Walmart does not carry it’s own brand, SaraLee 45 Calorie – $3.64

Bagels:
Aldi 5 ct – $1.45
Walmart 6 ct – $1.64

Creamy Peanut Butter 18oz:
Aldi – $1.55
Walmart – $1.72

Spaghetti 32oz:
Aldi – $1.43
Walmart – $1.60

Instant Mashed Potatoes:
Aldi 13.75oz – $1.29 (9.4 cents/oz)
Walmart 15.3oz – $1.60 (10.5 cents/oz)

Tomato Paste 6 oz:
Aldi – 46 cents
Walmart – 62 cents

Diced Tomatoes 14.5oz:
Aldi – 64 cents
Walmart – 72 cents

Garbanzo Beans 15.5oz:
Aldi – 58 cents
Walmart – 72 cents

Apple Sauce Pouches:
Aldi – $4.95
Walmart – $5.84

Cinnamon Toast Crunch:
Aldi 16.8oz – $3.25 (19.4cents/oz)
Walmart 18.8oz – $3.98 (21.2cents/oz)
I also checked Honey Nut Cherrios and these were also cheaper at Aldi.

Fridge Items

Whole Milk, 1 Gal:
Aldi – $3.71
Walmart – $3.93

On the go Yogurt:
Aldi Friendly Farms Moo Tubes – $1.55
Walmart On The Go Tubes – $1.60

Sour Cream 16 oz:
Aldi – $0.99
Walmart – $1.74

Imperial Butter:
Aldi – $0.95
Walmart – $0.98

8oz Block Cheese:
Aldi – $1.75
Walmart $1.86

String Cheese 12 oz:
Aldi – $2.79
Walmart – $2.84

Oven Roasted Turkey Lunch Meat:
Aldi 16oz – $4.15 (25.9 cents/oz)
Walmart 22oz – $6.24 (28.4 cents/oz)

Ground Beef 80% Lean:
Aldi – $3.99/lb
Walmart – $5.14/lb

Boneless/Skinless Chicken Breast:
Aldi – $1.79/lb
Walmart – $1.99/lb

Veggie Burgers:
Aldi – $2.99
Walmart – $3.13

Frozen Corn 12 oz:
Aldi – 75 cents
Walmart – 84 cents

Mind you, Aldi will not have every single product you may typically use, and I personally will still find myself doing a grocery pick up at another store maybe once a month for those other items. But, if you are looking to save some money on groceries, Aldi can help you save! Just remember to bring a quarter for your shopping cart and your own bags to organize groceries (or do like me and load them all individually into your vehicle and house)!

Are there any products you want me to price check?

 

 

Emily is a dual citizen, residing in Lafayette, Louisiana, yet a temporary visitor in her other residency of Germany. She is a wife of four years and full time working mother to two kids: a 2.5 year old girl (C) and 5 month old boy (H). Having graduated from LSU with her bachelors, she continued her education by getting her Masters in Business Administration from UL. Working in management in retail, her schedule frequently varies and consists of unusual hours, but she embraces that as extra time with her children. While off the clock, Emily pours herself a cup of decaf coffee, plays in a room filled with toddler toys, teaches her children German, and attempts to be a scrunchy Montessori inspired mama with goals of raising independent children.

2 COMMENTS

    • Diet Coke 12 pk at Aldi is $6.17 as compared to the $6.18 at Walmart. There was not signs of Monster Energy drinks. The brand they carried was Summit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here